Σχολική ιστοσελίδα

Με αφορμή τη διδασκαλία της Ενότητας “Τεχνολογία & Επικοινωνία” του Βιβλίου της ΣΤ’ Τάξης “Ταξίδια με λόγια” γράψαμε σήμερα με τους μαθητές της Ε’-ΣΤ’ τάξης λίγα λόγια για τη σχολική μας ιστοσελίδα. Προηγήθηκε μια ομαδική on line ανάρτηση άρθρου και πλοήγηση σε ιστοσελίδες δημοτικών σχολείων όλης της χώρας.

Scan003

Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού

Χθες Πέμπτη μιλήσαμε και ζωγραφίσαμε για τα δικαιώματα του παιδιού με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Αναφέραμε τα σπουδαιότερα δικαιώματα, τα καταγράψαμε σε μικρά μπαλόνια και κάναμε τη δική μας σχετική αφίσα!

mourat omer

Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο

Τη σχολική μας μονάδα επισκέφθηκαν σήμερα Τρίτη 18 Νοεμβρίου 2014 ο Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ξάνθης κ. Ιωακείμ Γεωργούδας και η Υπεύθυνη του Υποστηρικτικού Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων κ. Τσεκούρα Λεμονιά για ενημέρωση σχετικά με τη λειτουργία της σχολικής μας ιστοσελίδας και την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Οι μαθητές-τριες χωρίστηκαν σε ομάδες παράγοντας η καθεμία μια φανταστική ιστορία σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου, σκέφτηκαν λύσεις και έκαναν προτάσεις για την ασφαλή και χωρίς δυσάρεστες συνέπειες επαφή με το διαδίκτυο.

Η σχολική μας μονάδα ευχαριστεί θερμά τον κ. Γεωργούδα και την κ. Τσεκούρα για την ανταπόκρισή τους στο κάλεσμά μας και τις θετικές εμπειρίες που μας πρόσφεραν.

Βιβλία σε ρόδες!

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές βιβλιοθήκες μέσα στις σχολικές τάξεις των δημοτικών σχολείων και των νηπιαγωγείων. Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ έφτασαν σήμερα στο σχολείο μας μέσα σε ένα σάκο με ρόδες, ώστε να μεταφέρονται εύκολα.

Ο δικός μας θεματικός σάκος έχει τίτλο “Κήποι” και εστιάζει στην υγιεινή διατροφή, τις σωστές διατροφικές συνήθειες, τη γνωριμία με τον υπέροχο “κόσμο” των φρούτων και των λαχανικών που καλλιεργούνται στον τόπο μας. Αποτελείται από 25 βιβλία γνώσεων, μυθοπλασίας, λογοτεχνίας, εικονογραφημένα, που καλύπτουν τρία επίπεδα αναγνωστικής ικανότητας.

Οι μαθητές-τριες υποδέχτηκαν με χαρά τα “βιβλία σε ρόδες”, τα οποία θα παραμείνουν στο σχολείο μας για 15 ημέρες και ήδη δανείστηκαν τα πρώτα από αυτά!

Ευχαριστούμε την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Π.Ε. Ξάνθης κ. Χαμαλίδου για την ανταπόκρισή της στο αίτημά μας και καλό… διάβασμα!

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα “Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες”

Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2014:

Υλοποίηση μονοήμερου περιβαλλοντικού προγράμματος του Κ.Π.Ε. Βιστωνίδας με τίτλο “Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες”!

Επίσκεψη στο Λαχανόκηπο του ΚΠΕ Βιστωνίδας στην περιοχή του Δροσερού Ξάνθης και στον περιβάλλοντα χώρο του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας!

Μαθαίνουμε πώς να εμπλουτίσουμε το σχολικό μας λαχανόκηπο, πώς να τρεφόμαστε υγιεινά και μελετούμε τη χλωρίδα του τόπου μας!

Ευχαριστούμε θερμά το ΚΠΕ Βιστωνίδας, τον Υπεύθυνο κ. Νίκο Γερμαντζίδη και την εκπαιδευτικό της Π.Ο. κ. Εύη Τριανταφυλλίδου για την υπέροχη εμπειρία!

Επίσκεψη από την Ομάδα Φυσικής Αγωγής Ξάνθης

Σήμερα Τρίτη 4-11-2014 επισκέφθηκε τη σχολική μας μονάδα η Ομάδα Φυσικής Αγωγής της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ξάνθης, η οποία αποδέχθηκε την πρόσκλησή μας για την υλοποίηση μιας επίδειξης του αθλήματος της αντιπτέρισης, σε συνέχεια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και στα ευρύτερα πλαίσια του “Κοινωνικού Σχολείου”.

Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής Δημήτρης Γκαγκαλίδης, Κώστας Κοντογιάννης, Μαρία Ζλάτκου έδειξαν στους/στις μαθητές/τριες της σχολικής μας μονάδας τα μυστικά της αντιπτέρισης, βήμα προς βήμα, με τα παιδιά να χαίρονται τη διαδικασία και να απολαμβάνουν την ιδιαιτερότητα ενός μη διαδεδομένου αλλά εντυπωσιακού αθλήματος.

H σχολική μας μονάδα ευχαριστεί θερμά τους παραπάνω εκπαιδευτικούς για τη θετική ανταπόκριση στο αίτημά μας και ανανεώνει το “ραντεβού” για το άμεσο μέλλον για μια νέα αθλητική δράση!