Επίσκεψη στο Μουσείο Καπνού Καβάλας

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “Καπνός: Η καλλιέργεια που μεγάλωσε γενιές, η επιβίωση, ο κόπος” που υλοποιείται κατά το σχολικό έτος 2014-15, η σχολική μας μονάδα επισκέφθηκε μαζί με το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Άλματος, το Μουσείο Καπνού Καβάλας, χθες Τετάρτη 27/5!

Οι μαθητές-τριες απόλαυσαν μια σημαντική εμπειρία, καθώς πρόκειται για ένα θεματικό μουσείο, το οποίο περιλαμβάνει αντικείμενα κι αρχειακό υλικό για την καλλιέργεια και την παραγωγή του καπνού, την αγροτική κι εμπορική επεξεργασία του, τα βιομηχανικά καπνικά προϊόντα και εκθεσιακά καπνοδείγματα. Προερχόμενοι από δύο παραδοσιακά “καπνοχώρια” του Νομού Ξάνθης, οι μαθητές μας ολοκλήρωσαν μια σφαιρική εικόνα σχετικά με τον “κόσμο” του καπνού, πέρα από τα όρια της περιοχής τους, ενώ ταυτόχρονα κατέθεσαν και τις δικές τους σημαντικές εμπειρίες από την καλλιέργεια του καπνού, η οποία αποτελεί στην Μάνταινα και το Άλμα, οικογενειακή παράδοση εδώ και πολλές δεκαετίες!