Παγκόσμια Ημέρα Υγιεινής Διατροφής…

Παγκόσμια Ημέρα Υγιεινής Διατροφής την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου και η σχολική μας μονάδα υλοποίησε σχετικές δράσεις, καθώς επιπλέον η φετινή σχολική χρονιά είναι “αφιερωμένη” στην υγιεινή διατροφή, μέσω της υλοποίησης και σχετικού προγράμματος αγωγής υγείας.

*Ευχαριστούμε θερμά τον μελισσοκόμο κ. Μεχμέτ Αλή Τζεβίτ για την ευγενική παραχώρηση μελιού και γύρης από την προσωπική του σοδειά.

Περιβαλλοντική Εβδομάδα – Δραστηριότητα 4η

Πέμπτη 15 Οκτωβρίου και  η περιβαλλοντική εβδομάδα τελειώνει σήμερα για τη σχολική μας μονάδα με την κατασκευή μίνι ατομικών κάδων απορριμάτων για κάθε μαθητή-τρια, από άχρηστες βάσεις για τους καφέδες. Κάθε παιδί έχει πλέον δίπλα του το δικό του μικρό χώρο ρίψης των ξυσμάτων των μολυβιών, των τριμμάτων της γόμας και πάσης φύσεως μικρών απορριμάτων.

Αύριο Παρασκευή, μία διδακτική ώρα είναι αφιερωμένη στην παγκόσμια Ημέρα Υγιεινής Διατροφής!

Περιβαλλοντική εβδομάδα – Δράση 3η!

Τετάρτη 14 Οκτωβρίου και η περιβαλλοντική εβδομάδα συνεχίζεται με την κατασκευή δύο αφισών σχετικών με την ανακύκλωση την οποία έχουμε “υιοθετήσει” δυναμικά από τον Οκτώβριο του 2011 συλλέγοντας καθημερινά οτιδήποτε ανακυκλώσιμο υλικό!

Περιβαλλοντική Εβδομάδα – Δράση 2η!

Περιβαλλοντική Εβδομάδα στην Εκπαίδευση και η δεύτερη δράση μας ήταν η σημερινή συμβολική αποκομιδή απορριμάτων από τον περιβάλλοντα χώρο της σχολικής μονάδας, θέλοντας να περάσουμε το διαχρονικό μήνυμα για ένα καθαρό περιβάλλον, στο οποίο ο άνθρωπος οφείλει να δείχνει τον απαραίτητο σεβασμό!

Περιβαλλοντική Εβδομάδα – Δράση 1η

Ο σχολικός μας λαχανόκηπος, μας έδωσε τους πρώτους καρπούς για το σχολικό έτος 2015-16 (μαϊντανός, καρότα, παντζάρια) και ανανεώθηκε με νέους σπόρους (μαρούλι, σπανάκι, καρότο). Στα πλαίσια της σχολικής περιβαλλοντικής εβδομάδας (12 ως 16 Οκτωβρίου) και σε συνδυασμό με το τρέχον πρόγραμμα υγιεινής διατροφής, αυτή ήταν η πρώτη μας δράση για την περιβαλλοντική εβδομάδα.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού!

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Μάνταινας ανέπτυξε σχετικές δράσεις σήμερα Δευτέρα 5 Οκτωβρίου: Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλλεϋ, πινγκ πονγκ, μπάντμιντον αλλά και μπόοουλινγκ ήταν τα αθλήματα που κέντρισαν το ενδιαφέρον, ενώ παράλληλα δημιουργήθηκαν αφίσες, σχετικές με τον αθλητισμό!