Ημέρα Καθαριότητας του Δήμου Μύκης

Χθες Τρίτη 5 Απριλίου η σχολική μας μονάδα έλαβε ενεργά μέρος στην “Ημέρα Καθαριότητας του Δήμου Μύκης”, μια ημέρα αφιερωμένη στην προστασία της φύσης!

Αφού παραλάβαμε τα υλικά καθαριότητας (γάντια,σακούλες απορριμμάτων), συζητήσαμε για ένα τόσο σημαντικό θέμα που το σχολείο μας προάγει εδώ και 5 σχολικά έτη, την ανακύκλωση, την προστασία του περιβάλλοντος, την ανάγκη να νιώθουμε τη φύση ως το “μεγάλο μας σπίτι” και στη συνέχεια πραγματοποιήσαμε συμβολικό καθαρισμό του χώρου γύρω από την σχολική μας μονάδα αλλά και ευρύτερης περιοχής του οικισμού της Μάνταινας.

Παγκόσμια Ημέρα παιδικού Βιβλίου!

Το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Μάνταινας, όπως κάθε σχολικό έτος, “γιόρτασε” σήμερα την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, διαβάζοντας και μελετώντας το λαϊκό παραμύθι “Οι 12 μήνες και η κυρα-Κακή” και δημιούργησε 4 αφίσες με αγαπημένα βιβλία των μαθητών-τριών που έχουν διαβάσει από τη δανειστική μας βιβλιοθήκη!