Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2015-16!

Πραγματοποιήθηκε χθες Τετάρτη 15/6 η καλοκαιρινή γιορτή της σχολικής μας μονάδας, αφιερωμένη στην υγιεινή διατροφή, καθώς αυτό ήταν και το 6μηνο πρόγραμμα αγωγής υγείας που “έτρεξε” με σπουδή το 2/Θ Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Μάνταινας!

Οι μαθητές απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν και έπαιξαν ο καθένας το “ρόλο” ενός φρούτου ή λαχανικού, πιστοποιώντας το κεντρικό μήνυμα-τίτλο του προγράμματος: “Τρώω υγιεινά…Μεγαλώνω μια χαρά!”

Στο τέλος της εκδήλωσης μοιράστηκαν σε γονείς και παιδιά, φρούτα και πιο συγκεκριμένα βερίκοκα, θέλοντας να αναδείξουμε την προστιθέμενη αξία του προγράμματος αγωγής υγείας που εκπονήθηκε.

Επίσκεψη στο Αθλητικό Κέντρο Πηγαδίων!

Χθες Δευτέρα 13/6 η σχολική μας μονάδα, μαζί με το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Κύκνου, επισκέφθηκε το Αθλητικό Κέντρο Πηγαδίων της ΠΑΕ Ξάνθη Α.Ο.

Οι μαθητές-τριες είχαν την ευκαιρία να παίξουν ποδόσφαιρο στο βοηθητικό γήπεδο, να δουν από κοντά προπόνηση της ομάδας water-polo Κ.Ο. Ξάνθης αλλά και να περιηγηθούν στο Xanthi FC Arena και τους βοηθητικούς του χώρους, βλέποντας από κοντά ένα στάδιο ευρωπαϊκών προδιαγραφών.

Ευχαριστούμε θερμά τον υπεύθυνο του Le Chalet κ. Τζιώρτζη και την ΠΑΕ Ξάνθη Α.Ο. για την άψογη φιλοξενία.