Παγκόσμια Ημέρα για την Ειρήνη!

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την Ειρήνη (21-9) η σχολική μας μονάδα αφιέρωσε μία διδακτική ώρα φτιάχνοντας την παραπάνω αφίσα και συζητώντας για την αναγκη να επικρατεί στον κόσμο ειρήνη και όχι πόλεμος, αγάπη και όχι μίσος.

Πρώτη μέρα στο σχολείο!

Χθες Παρασκευή, πρώτη μέρα στο σχολείο για τους/τις μαθητές/τριές μας λόγω του εορτασμού του Κουρμπάν Μπαϊράμ, υποδεχθήκαμε τα παιδιά με χειροποίητες πολυ-μολυβοθήκες θέλοντας να δώσουμε μια ευχάριστη “νότα” στην πρώτη μέρα του νέου σχολικού έτους.

Ο σύλλογος διδασκόντων του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μάνταινας εύχεται καλή πρόοδο στα παιδιά και καλή δύναμη στους γονείς-κηδεμόνες τους!

Εξωτερικός καλλωπισμός σχολικής μονάδας

Λίγες ημέρες πριν την έναρξη των μαθημάτων η σχολική μας μονάδα θα υποδεχθεί τους/τις μαθητές/τριες σε ένα “ανανεωμένο” περιβάλλον. Μέσω του Δήμου Μύκης, που ανταποκρίθηκε στο σχετικό αίτημά μας, το 2/Θ Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Μάνταινας βάφτηκε εξωτερικά, αποκτώντας μια καλαίσθητη όψη, η οποία είχε “αλλοιωθεί” λόγω των καιρικών συνθηκών.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστεί τον Δήμο Μύκης για την άμεση ανταπόκρισή του!