Παραλαβή εκπαιδευτικού υλικού από την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία!

Με μεγάλη χαρά παραλάβαμε σήμερα το εκπαιδευτικό υλικό της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας σχετικό με την ζωή, τα ταξίδια και την προστασία της νανόχηνας. Διαβάζοντας τις περιπέτειες του Τόμας και του Φινν και υλοποιώντας ταυτόχρονα περιβαλλοντικό πρόγραμμα για την Βιστωνίδα, τον γνωστό… άγνωστο “παράδεισο” του τόπου μας, το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό υλικό έρχεται να στηρίξει και να προσφέρει “τροφή για σκέψη” για τη μελέτη μας.

Ευχαριστούμε θερμά την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία που… χωρίς δεύτερη σκέψη μας πρόσφερε αυτό το πολύτιμο έντυπο υλικό. Ο Τόμας και ο Φινν θα μας συντροφεύουν όλη τη σχολική σχρονιά 2016-17. . .

Το “ταξίδι” του Τόμας και του Φινν ξεκινάει…

Με αφορμή το περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Βιστωνίδα: Αυτός ο γνωστός… άγνωστος παράδεισος” και μια εξαιρετική ημερίδα που υλοποιήθηκε την Δευτέρα 7/11/2016 στο ΙΘΤΠ, από τις Δ/νσεις Π.Ε. και Δ.Ε. Ξάνθης, το ΚΠΕ Βιστωνίδας και την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Μάνταινας Νομού Ξάνθης, ξεκίνησε σήμερα με τη βοήθεια του πολύτιμου ενημερωτικού υλικού της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας να “παρακολουθεί” και να μελετά το “ταξίδι” του Τόμας, μιας νανόχηνας και του Φινν, μιας ασπρομέτωπης χήνας, από τον παγωμένο Ευρωπαϊκό Βορρά στην Ελλάδα.

Οι εκπαιδευτικοί στόχοι του προγράμματος είναι η εκτενής γνωριμία με την Βιστωνίδα, η κατανόηση της έννοιας της βιοποικιλότητας και η αναγνώριση της σημασίας της, η γνωριμία με τα απειλούμενα και σπάνια είδη πουλιών που “φιλοξενούνται” στην περιοχή μας και η ευαισθητοποίηση για τις απειλές που αντιμετωπίζουν, η ανάπτυξη κριτικής σκέψης για την προστασία του περιβάλλοντος μέσα από απλές και καθημερινές δράσεις.