Επίσκεψη στην Βιστωνίδα!

Την Τετάρτη 5 Απριλίου οι μαθητές-τριες της σχολικής μας μονάδας επισκέφθηκαν τη λίμνη Βιστωνίδα και τις εγκαταστάσεις του Φορέα Διαχείρισης Δέλτα Νέστου – Βιστωνίδας – Ισμαρίδας σε μια περιβαλλοντική δράση που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, την οποία ευχαριστούμε θερμά!

Παρατήρηση πουλιών, παιγνιώδεις-εκπαιδευτικές δραστηριότητες, ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Πληροφόρησης Λίμνης Βιστωνίδας, σε μια ημέρα που είδαμε από πολύ κοντά όλα όσα μελετάμε στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς!

Ημέρα πρόληψης και προαγωγής της στοματικής υγείας!

Η 4η Υγειονομική Περιφέρεια Μακεδονίας-Θράκης του Υπουργείου Υγείας εφαρμόζει από τον Ιανουάριο του 2017 πρόγραμμα προληπτικής οδοντιατρικής στην περιοχή ευθύνης της και σήμερα Παρασκευή 7 Απριλίου, η σχολική μας μονάδα υποδέχθηκε το κλιμάκιο του Κέντρου Υγείας Εχίνου το οποίο οργάνωσε μια ημέρα πρόληψης και προαγωγής της στοματικής υγείας μέσα από την βιωματική/ενεργητική μάθηση!

Η συμμετοχή μας στον Σχολικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής 2017 του Φορέα Διαχείρισης Δέλτα Νέστου-Βιστωνίδας- Ισμαρίδας

Για 5η συνεχή χρονιά, ο Φορέας Διαχείρισης του Εθνικού Πάρκου Ανατολικής Μακεδονίας ? Θράκης σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης, με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος στις 5 Ιουνίου, διοργανώνει Σχολικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ζωγραφικής, είναι «Ζουζούνια, ο μικρόκοσμος του ΕΠ ΑΜΑΘ» και απευθύνεται σε Μαθητές Ε΄ και Στ΄ τάξης, των Περιφερειακών Ενοτήτων Ξάνθης, Ροδόπης και Καβάλας, όπου εκτείνεται το Εθνικό Πάρκο Α.Μ.Θ.

Λιβελούλες, σκαθάρια, αράχνες, πεταλούδες, μυρμήγκια, μέλισσες, πασχαλίτσες και άλλα πολλά ασπόνδυλα αποτελούν τον μικρόκοσμο ενός Εθνικού Πάρκου, τα οποία συμβάλλουν και στη διατήρηση ενός ισορροπημένου φυσικού περιβάλλοντος.

Η σχολική μας μονάδα συμμετέχει με τα δύο παρακάτω έργα των μαθητριών Μπεϊζά (ΣΤ’ ΤΑΞΗ) και Γκιουλνάζ (Ε’ ΤΑΞΗ)!