Αναζητούνται ένα γράμμα και μια μύτη!

Σήμερα Τρίτη 19 Δεκεμβρίου δημιουργήσαμε την μικρή αφίσα της αναζήτησης!

Scan003

“Αναζητούνται” το χαμένο γράμμα και η χαμένη μύτη!

Πού να πήγαν άραγε;

Άλλωστε κάναμε μια “συμφωνία”: Να γνωρίσουμε καλύτερα τον κύριο Αντώνη και τον κύριο Τζάνι, τους δύο παραμυθάδες που ξεκίνησαν τον δικό τους “παραμυθοπόλεμο” με φόντο το χαμένο γράμμα και μια χαμένη μύτη!

Μήπως πήγαν να συνατήσουν το μέγαρο από παγωτό; Ίσως να ταξίδεψαν και στην πόλη με τους σοκολατένιους δρόμους. Μπορεί όμως να σκέφτηκαν να γνωρίσουν και τα χωράφια με τα σκιάχτρα! Ή την χώρα των ανθρώπων από βούτυρο. Ποιος ξέρει όμως αν πήγαν να συμφιλιώσουν τον ήλιο και το σύννεφο; Ή βρέθηκαν στην αυλή που ένα αγόρι κι ένα κορίτσι μιλάνε την γλώσσα των “μπριφ, μπραφ, μπρουφ”;

Η δικιά μας φανταστική… βροχή!

Εμπνευσμένα απο την ιστορία του Ροντάρι με τίτλο “Η περίφημη βροχή του Πιομπίνο” τα παιδιά της Ε’-ΣΤ’ τάξης έγραψαν την δική τους εκδοχή για μια φανταστική… βροχή στην Μάνταινα.

fantastikh_vroxh

Ενδεικτικά παρουσιάζονται οι ιστορίες της Εμινέ (Ε’ τάξη) και της Γκιουλνάζ (ΣΤ’ τάξη)!

fantastikh_vroxh

Ημέρα πρόληψης και προαγωγής της στοματικής υγείας!

Η 4η Υγειονομική Περιφέρεια Μακεδονίας-Θράκης του Υπουργείου Υγείας εφαρμόζει από τον Ιανουάριο του 2017 πρόγραμμα προληπτικής οδοντιατρικής στην περιοχή ευθύνης της και σήμερα Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου η σχολική μας μονάδα υποδέχθηκε για δεύτερη φορά σε διάστημα λίγων μηνών, το κλιμάκιο του Κέντρου Υγείας Εχίνου, το οποίο οργάνωσε μια ημέρα πρόληψης και προαγωγής της στοματικής υγείας μέσα από την βιωματική/ενεργητική μάθηση!

Ευχαριστούμε θερμά το κλιμάκιο του Κ.Υ. Εχίνου για την ενημέρωση και την οδοντολογική εξέταση που υλοποίησε.

Μια διαφορετική χώρα, η Φαταουλία!

Μετά την ανάγνωση του γράμματος από έναν… άγνωστο αποστολέα,  εκμεταλλευτήκαμε τους τίτλους των ιστοριών του Τζάνι Ροντάρι από τα “Παραμύθια από το τηλέφωνο” και φτιάξαμε την δική μας φανταστική ιστορία με τίτλο “Μια διαφορετική χώρα, η Φαταουλία”.

Ήταν η 2η δράση στο πλαίσιο της συμμετοχής μας στο δίκτυο φιλαναγνωσίας “Ένα περιπλανώμενο γράμμα, μια βινιέτα, Παπαθεοδούλου και Ροντάρι ανοίγουνε βεντέτα”.

Μια διαφορετική χώρα, η Φαταουλία!

Ένα γράμμα από… άγνωστο αποστολέα!

Σήμερα Τρίτη 5 Δεκεμβρίου λάβαμε ένα γράμμα από κάποιον άγνωστο… αποστολέα. Το γράμμα φωτοτυπήθηκε και μοιράστηκε σε όλα τα παιδιά που το διάβασαν με προσοχή. Αφού τελειώσαμε την ανάγνωση κάναμε μια “συμφωνία”: Να γνωρίσουμε καλύτερα τον κύριο Αντώνη και τον κύριο Τζάνι, τους δύο παραμυθάδες που ξεκίνησαν τον δικό τους “παραμυθοπόλεμο” με φόντο ένα χαμένο γράμμα και μια χαμένη μύτη!

Δηλώσαμε συμμετοχή σηκώνοντας το μικρό δαχτυλάκι από το δεξί μας χέρι και τον αντίχειρα από το αριστερό μας χέρι!

Καλό μας ξεκίνημα!

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων Με αναπηρία!

Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017: Ημέρα όχι τυχαία μιας και από το 1992 η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα δράσης για τα ΑΜΕΑ, αφιερώνοντας την ημέρα αυτή στα Άτομα Με Αναπηρία (όρος που χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το 2008, μιας και μέχρι τότε χρησιμοποιούνταν ο όρος « Άτομα με Ειδικές Ανάγκες»).

Σκοπός της ημέρας είναι να υπενθυμίσει στις κυβερνήσεις , στους οργανισμούς, σε όλους εμάς, τους απλούς πολίτες το δικαίωμα των ατόμων με αναπηρία στην πλήρη και ισότιμη συμμετοχή στην κοινωνία μας.

Η σχολική μας μονάδα υλοποίησε δύο αφίσες εμπνευσμένες από την σχετική αναφορά και συζήτηση που πραγματοποιήθηκε.