“Αντίο” στη σχολική χρονιά 2017-18!

Με τη γιορτή μας που ήταν εμπνευσμένη από το πρόγραμμα φιλαναγνωσίας “Ένα γράμμα, μια βινιέτα, Παπαθεοδούλου και Ροντάρι ανοίγουνε βεντέτα” ολοκληρώθηκε η σχολική χρονιά 2017-18 στο 2/Θ Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Μάνταινας.

Ευχόμαστε καλό καλοκαίρι σε όλους και ιδιαίτερα στα παιδιά μας που “φεύγουν” για το Γυμνάσιο Σμίνθης, “καλή πρόοδο” στο νέο τους σχολείο!

Ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο!

Την Πέμπτη 31 Μαΐου η μαθήτρια του Γυμνασίου Σμίνθης και πρώην του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μάνταινας, Αϊσέ Μ. επισκέφθηκε την σχολική μας μονάδα προκειμένου να ενημερώσει τους/τις μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης για τη λειτουργία και τη δομή του Γυμνασίου Σμίνθης, όπου θα φοιτήσουν από την νέα σχολική χρονιά οι τελειόφοιτοι μαθητές/τριές μας. Η παραπάνω επίσκεψη εντάσσεται στη δράση “Μετάβαση από το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο στο Γυμνάσιο” και υλοποιείται κάθε χρόνο από τη σχολική μας μονάδα.