Ο ανθρωπάκος της βροχής!

Η σχολική μας μονάδα συμμετέχει για 2η σχολική χρονιά στο Δίκτυο Φιλαναγνωσίας: “Ένα περιπλανώμενο γράμμα, μια βινιέτα, Παπαθεοδούλου και Ροντάρι ανοίγουνε βεντέτα”, το οποίο βασικό σκοπό έχει την προσέγγιση παιδικών βιβλίων, μέσα από μια γκάμα δημιουργικών-διαθεματικών δραστηριοτήτων, ενταγμένων μέσα σε ένα κοινό πλαίσιο μυθοπλασίας, με πρώτιστο στόχο την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.

Η δεύτερή μας ιστορία έχει τίτλο “Ο ανθρωπάκος της βροχής” και είναι του αγαπημένου μας συγγραφέα, Τζάνι Ροντάρι. Φέτος θα μας “συντροφεύσουν” τόσο “Τα παραμύθια σαν πλατύ χαμόγελο” του Ροντάρι όσο και “Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο” του Αντώνη Παπαθεοδούλου, ίσως και βιβλία-έκπληξη άλλων συγγραφέων.

Ο ανθρωπάκος της βροχής ζει πάνω από τα σύννεφα και του αρέσει να κοιμάται πολύ. Όταν ξυπνήσει και διαπιστώσει ότι η γη έχει ανάγκη από βροχή, ανοίγει τις βρύσες του ουρανού και στέλνει ψιχάλες, βροχές και καταιγίδες. Τότε ξαναπέφτει για ύπνο, μέχρι να γεμίσει η γη μπόλικο νερό. Μόλις δει ότι όλα κάτω είναι γκρίζα και θλιβερά, κλείνει τις βρύσες και η βροχή σταματάει. Ο άνεμος διώχνει τα σύννεφα κι όπως αυτά φεύγουν, αποκοιμίζουν πάλι τον ανθρωπάκο.

Παραμύθια σαν πλατύ χαμόγελο: “Το τρενάκι”!

Η πρώτη μας ιστορία έχει τίτλο “Το τρενάκι” και είναι του αγαπημένου μας συγγραφέα, Τζάνι Ροντάρι. Φέτος θα μας “συντροφεύσουν” τόσο “Τα παραμύθια σαν πλατύ χαμόγελο” του Ροντάρι όσο και “Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο” του Αντώνη Παπαθεοδούλου, ίσως και βιβλία-έκπληξη άλλων συγγραφέων.

Το τρενάκι κάνει το δρομολόγιο από το Ποότ στο Παέτ και αν και στενό και μικρό, χωράει με καλή διάθεση πολλούς επιβάτες. Αγαπημένη του εποχή, αυτή της συγκομιδής των φρούτων, κατά την οποία ο μηχανοδηγός κατεβαίνει από την θέση του και μαζεύει αχλάδια, που τα μοιράζεται με τους επιβάτες…