Ξεκινώντας την επεξεργασία του βιβλίου “Καπετάνιος στην μπανιέρα”…

H επεξεργασία του βιβλίου “Καπετάνιος στην μπανιέρα” της Δήμητρας Πυργελή ξεκίνησε σήμερα Παρασκευή 29/3.

Ο μικρός καπετάνιος αποφασίζει να περάσει φέτος αλλιώτικα γενέθλια και με τη φαντασία του και τον ενθουσιασμό του, ξεσηκώνει μικρούς και μεγάλους να μπαρκάρουν μαζί του σε ένα αξέχαστο θαλασσινό ταξίδι. Θα συμφωνήσουν οι γονείς του; Θα βοηθήσουν ο παππούς και η γιαγιά; Και τι θα κάνουν οι γείτονες-προσκεκλημένοι;

Scan003

Όλα αυτά στο πλαίσιο του προγράμματος φιλαναγνωσίας «Ένα περιπλανώμενο γράμμα, μια βινιέτα, Παπαθεοδούλου και Ροντάρι ανοίγουνε βεντέτα», το οποίο βασικό σκοπό έχει την προσέγγιση παιδικών βιβλίων, μέσα από μια γκάμα δημιουργικών-διαθεματικών δραστηριοτήτων, ενταγμένων μέσα σε ένα κοινό πλαίσιο μυθοπλασίας, με πρώτιστο στόχο φυσικά την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.

Η προσέγγιση του βιβλίου “πλανόδιο πάρκο” του Α. Παπαθεοδούλου

H επεξεργασία του βιβλίου “Πλανόδιο πάρκο” του Αντώνη Παπαθεοδούλου ολοκληρώθηκε σήμερα Τετάρτη 27 Μαρτίου. Αν μια Κυριακή ανοίξετε το παράθυρο και δείτε ένα ολόκληρο πάρκο στη γειτονιά σας, μην τρομάξετε: Είναι το πλανόδιο πάρκο!

Τέσσερα παιδιά, σαράντα δύο δέντρα, ένας παπαγάλος, ένα παγκάκι, δύο σκουπιδοτενεκέδες, ένας δασοφύλακας και ένας πάγκος με πορτοκαλάδες, αλλάζουν γειτονιές και προσφέρουν στιγμές ξενοιασιάς και διασκέδασης με ένα φανταστικό πλανόδιο πάρκο, που γίνεται η ευχάριστη έκπληξη κάθε Κυριακής!

Scan002

Τώρα σειρά έχει “Ο καπετάνιος στην μπανιέρα” της Δήμητρας Πυργελή!

Η προσέγγιση του βιβλίου “Αντάμα” του Θ. Παπαϊωάννου!

H επεξεργασία του βιβλίου “Αντάμα” του Θοδωρή Παπαϊωάννου ολοκληρώθηκε σήμερα Τετάρτη 13 Μαρτίου. Ο Μέλιος και η Μελανή, τα αγαπημένα μας σκαθάρια, βγαίνουν από τις φωλιές τους και μαζί ξεκινάνε μια μεγάλη και περπετειώδη βόλτα στο δάσος!

Όλα μοιάζουν ξεχωριστά σε έναν όμορφο κόσμο για τα δύο σκαθάρια, λίγο πριν πέσουν για “ύπνο” στη φωλιά τους, μέχρι να έρθει η άνοιξη.

antama

Τώρα σειρά έχει “Ο καπετάνιος στην μπανιέρα” της Δήμητρας Πυργελή!

Η δράση μας ενάντια στη σχολική βία!

Με αφορμή την πανελλήνια ημέρα ενάντια στη σχολική βία (6 Μαρτίου), καλούνται οι σχολικές μονάδες της χώρας από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. να αφιερώσουν χρόνο, από τη Δευτέρα 4 Μαρτίου έως την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019, (δύο ή περισσότερες διδακτικές ώρες με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων) σε δράσεις-συζητήσεις-εκδηλώσεις (π.χ. βιβλιοπαρουσιάσεις, προβολές ταινιών, εικαστικά εργαστήρια, διαδραστικές ομιλίες, βιωματικά σεμινάρια κ.α.) με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.
Η σχολική μας μονάδα πραγματοποίησε σήμερα τη σχετική δράση και μετά από τη σχετική συζήτηση και μελέτη, κατασκευάστηκε η ανάλογη αφίσα!sxolikh via