Ανακαλύπτοντας τα μυστικά της λίμνης Βιστωνίδας!

Ευχαριστούμε το ΚΠΕ Βιστωνίδας και τον Υπεύθυνο του Κέντρου κ. Νίκο Γερμαντζίδη για την διαδικτυακή υλοποίηση του προγράμματος «Ανακαλύπτοντας τα μυστικά της λίμνης Βιστωνίδας»!

190160907_529813801761035_7475851901340898015_n

Οι μαθητές-τριες της σχολικής μας μονάδας έμαθαν τα “μυστικά” της λίμνης Βιστωνίδας και τις ιδιαιτερότητές της, προσέγγισαν μέσω τηλεπαρουσίασης το λιμναίο οικοσύστημα, γνώρισαν καλύτερα τη δομή και λειτουργία του και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα προστασίας και διαχείρισης φυσικού περιβάλλοντος.

190504474_5588496631223286_4729429753049444398_n

Οδηγίες για τα self-tests!

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ(ΦΕΚ 1825 5/5/21)
1. Προμήθεια self- testαπό το Φαρμακείο με το ΑΜΚΑ δωρεάν
2. Διεξαγωγή self- test κάθε Τετάρτη και Κυριακή
3. Πλένουμε καλά και απολυμαίνουμε τα χέρια μας
4. Καθαρίζουμε την επιφάνεια που θα ακουμπήσουμε το test
5. Φυσάμε τη μύτη μας και ξαναπλένουμε τα χέρια μας
6. Totestαποτελείται από: α) Στυλεό, β) Πλακέτα, γ) φιαλίδιο με υγρό δ) σωληνάριο
7. Ανοίγουμε τη συσκευασία με την πλακέτα και την τοποθετούμε μπροστά μας
8. Ανοίγουμε τη συσκευασία με τον στυλεό (προσέχουμε να μην ακουμπήσουμε το βάμβακι στην άκρη)
9. Ανοίγουμε το μπουκαλάκι με το υγρό και ρίχνουμε το υγρό στο σωληνάριο κρατώντας το όρθιο
10. Βάζουμε τον στυλεό στη μύτη μας και το περιστρέφουμε αρκετές φορές, επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία στο άλλο ρουθούνι.
11. Βάζουμε τον στυλεό στο σωληνάριο και περιστρέφουμε αρκετές φορές.
12. Καθώς το απομακρύνουμε πιέζουμε στα τοιχώματα του σωληναρίου ώστε να αφαιρεθεί όλο το υγρό από την άκρη του.
13. Κλείνουμε το καπάκι του σωληναρίου και ρίχνουμε 3-4 σταγόνες στην κοιλότητα της πλακέτας
14. Περιμένουμε 15 λεπτά για να ελέγξουμε το αποτέλεσμα.
15. Αν το αποτέλεσμα είναι θετικό εμφανίζεται μια γραμμή στην ένδειξη Cκαι μια γραμμή στην ένδειξη Τ.
16. Αν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό εμφανίζεται μια γραμμήμόνο στην ένδειξη C.
17. Καμία ένδειξη ή μόνο μία γραμμή στην ένδειξη Τ το αποτέλεσμα είναι μη έγκυρο, σε αυτήν την περίπτωση το test πρέπει να επαναληφθεί.
18. Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών καταχωρούν το αποτέλεσμα του τεστ στην πλατφόρμα https://self-testing.gov.gr/.
19. Εκτυπώνουν την υπεύθυνη δήλωση από την παραπάνω πλατφόρμα ή κάνουν χειρόγραφη υπεύθυνη δήλωση, την όποια είναι απαραίτητο να έχουν οι μαθητές συνέχεια μαζί τους.
20. Μαθητές που δεν φέρουν υπεύθυνη δήλωση δεν γίνονται δεκτοί στο σχολείο. Σε περίπτωση που προσέλθει μαθητής χωρίς δήλωση δεν μπαίνει στην αίθουσα διδασκαλίας αλλά οδηγείται σε απομονωμένο χώρο και ειδοποιούνται άμεσα οι γονείς ώστε να έρθουν να παραλάβουν τον μαθητή.
21. Μαθητής που βγει θετικός από το self-test θα πρέπει να επιβεβαιώσει το αποτέλεσμα κάνοντας τεστ σε δομή δημόσιας υγείας ή ιδιωτική ( με δική του δαπάνη) (rapidtest ή μοριακό).
22. Μαθητής που βγει θετικός από το self-testαλλάαρνητικός απόrapidtest ή μοριακό επιστρέφει κανονικά στο σχολείο.

Αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο διεξαγωγής των self-tests στον παρακάτω σύνδεσμο https://www.youtube.com/watch?v=uqy9EtE1uuE&t=1s