Παύση της δια ζώσης διδασκαλίας για 2 εβδομάδες

Μετά την ανακοίνωση για την παύση της δια ζώσης διδασκαλίας στα σχολεία όλης της χώρας για τις επόμενες δύο εβδομάδες, επανερχόμαστε στην εξ αποστάσεως διαδικασία μέσω webex. Τα μαθήματα μέσω υπολογιστή ξεκινούν την Τρίτη 16 Μαρτίου και από τις 14:10 ως τις 17:20.

Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα είναι το ίδιο με το προηγούμενο διάστημα που πραγματοποιήθηκε η εξ αποστάσεως διδασκαλία.

Η δράση μας ενάντια στη σχολική βία!

Εδώ και αρκετά χρόνια έχει καθιερωθεί η 6η Μαρτίου κάθε σχολικού έτους ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας & του Εκφοβισμού στο Σχολείο.

Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς και μαθητές-τριες να ανταλλάξουν σκέψεις-πληροφορίες-προβληματισμούς-ιδέες και να ενεργοποιηθούν με δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
Η σχολική μας μονάδα, αφιέρωσε δύο διδακτικές ώρες στη συγκεκριμένη δράση, με συζήτηση, προβολή ταινίας μικρού μήκους και κατασκευή αφίσας!

157307347_1078368475970414_6559842162747332794_n(1)

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Φυτά και Ζώα της Παρανέστιας Γης» υπό την αιγίδα του ΚΠΕ Παρανεστίου!

Πραγματοποιήθηκε το πρωί της Πέμπτης 4 Μαρτίου από τη σχολική μας μονάδα, εξ αποστάσεως εκπαιδευτικό περιβαλλοντικό πρόγραμμα υπό την αιγίδα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Παρανεστίου, με τίτλο «Φυτά και Ζώα της Παρανέστιας Γης».

Οι μαθητές-τριες του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν ακόμη καλύτερα την πανίδα και χλωρίδα της Παρανέστιας Γης, του ποταμού Νέστου και της οροσειράς της Ροδόπης, μέσα από την προβολή βίντεο και παρουσίασης powerpoint, καθώς και να θέσουν τα ερωτήματα και τις απορίες τους στον εκπαιδευτικό του ΚΠΕ Παρανεστίου, κ. Δημήτρη Παντελίδη, που ήταν ο κεντρικός παρουσιαστής!

Ευχαριστούμε τον κ. Παντελίδη και το ΚΠΕ Παρανεστίου για την άψογη συνεργασία!