Η “βιβλιογιορτή” μας στο Ι.Θ.Τ.Π.!

Αυλαία χθες Δευτέρα 13/5 στην Ξάνθη για το διετές τοπικό θεματικό δίκτυο φιλαναγνωσίας της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ξάνθης σε συνεργασία με το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. ΑΜΘ με τίτλο “Ένα γράμμα, μια βινιέτα, Παπαθεοδούλου και Ροντάρι ανοίγουνε βεντέτα”.

Η σχολική μας μονάδα βρέθηκε στο Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης & Παράδοσης που ήταν ένας από τους τέσσερις “σταθμούς” των δράσεων φιλαναγνωσίας, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν από τους συγγραφείς Αντώνη Παπαθεοδύλου, Θοδωρή Παπαϊωάννου, Δήμητρα Πυργελή με τη Συντονίστρια Εκπαίδευσης για την Αειφορία Άννα  Αφεντουλίδου να συντονίζει την όλη δράση και δεκάδες συνεργάτες παρόντες στους “σταθμούς”.

Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, όπως και όλο αυτό το “ταξίδι” στους “δρόμους” της φιλαναγνωσίας που υλοποιείται τα σχολικά έτη 2017-18 και 2018-19.

Η δική μας αυλαία θα “πέσει” στην γιορτή λήξης του διδακτικού έτους την Παρασκευή 14 Ιουνίου!