“Κυνηγοί” μπαταριών εν δράσει!

Οι Μεγάλοι-Μικροί “κυνηγοί” είναι μια δράση ευαισθητοποίησης των μαθητών-τριών στην ανακύκλωση μπαταριών, υπό την αιγίδα της “Οργάνωσης Γη” και της ΑΦΗΣ.
Στόχο έχει τη συστηματική επιμόρφωση των παιδιών με διαδραστικό τρόπο, ώστε να τα καθοδηγήσει στην ευσυνείδητη συλλογή χρησιμοποιημένων μπαταριών στους κάδους ΑΦΗΣ.
Στη δράση αυτή μπορεί να συμμετέχει όλη η οικογένεια, συγκεντρώνοντας σε ειδικό σημείο στο σπίτι όλες τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες, προτού αυτές καταλήξουν στον Κάδο ΑΦΗΣ του σχολείου.

Στόχος της δράσης είναι να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών-τριών και να τους κινητοποιήσουμε, ώστε να κατανοήσουν την σημασία της χωριστής συλλογής και ανακύκλωσης μπαταριών, ενισχύοντας με αυτό τον τρόπο την περιβαλλοντική συνείδηση της σχολικής κοινότητας και την ευαισθητοποίησή της στην ανακύκλωση.

Η σχολική μας μονάδα συμμετέχει στη δράση και ήδη παρέδωσε τα πρώτα 28 κιλά μπαταριών στην ΑΦΗΣ!