Ευχαριστίες προς το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης

Το 2/Θ Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Μάνταινας και το 1/Θ Νηπιαγωγείο Μάνταινας ευχαριστούν θερμά το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης και ειδικότερα τα τμήματα Β1-Β2 και Ε1-Ε2, που στο πλαίσιο της υλοποίησης των εργαστηρίων δεξιοτήτων (Ενότητα “Ενδιαφέρομαι και ενεργώ”) χάρισαν στις σχολικές μας μονάδες μπαταρίες και πλαστικά καπάκια, που ανακυκλώνουμε τόσο με αφορμή το αντίστοιχο δικό μας εργαστήριο δεξιοτήτων με τίτλο “Φροντίζω το περιβάλλον” όσο και  με τη συμμετοχή μας σε ανάλογα προγράμματα ανακύκλωσης.

Αναλυτικά το Νηπιαγωγείο Μάνταινας συλλέγει καπάκια στηρίζοντας το έργο του Σωματείου Ατόμων με Αναπηρία Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης για τη δωρεά αναπηρικού αμαξιδίου σε μέλη τους, ενώ το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Μάνταινας συλλέγει μπαταρίες συμμετέχοντας  στη δράση “Οι Μεγάλοι-μικροί κυνηγοί”, που στόχο έχει την επιμόρφωση των παιδιών με διαδραστικό τρόπο, ώστε να τα καθοδηγήσει στη συστηματική συλλογή χρησιμοποιημένων μπαταριών στους κάδους ΑΦΗΣ, σε συνεργασία με την “Οργάνωση-Γη”.