Βιβλία σε ρόδες!

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές βιβλιοθήκες μέσα στις σχολικές τάξεις των δημοτικών σχολείων και των νηπιαγωγείων. Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ έφτασαν σήμερα στο σχολείο μας μέσα σε ένα σάκο με ρόδες, ώστε να μεταφέρονται εύκολα.

Ο δικός μας θεματικός σάκος έχει τίτλο “Κήποι” και εστιάζει στην υγιεινή διατροφή, τις σωστές διατροφικές συνήθειες, τη γνωριμία με τον υπέροχο “κόσμο” των φρούτων και των λαχανικών που καλλιεργούνται στον τόπο μας. Αποτελείται από 25 βιβλία γνώσεων, μυθοπλασίας, λογοτεχνίας, εικονογραφημένα, που καλύπτουν τρία επίπεδα αναγνωστικής ικανότητας.

Οι μαθητές-τριες υποδέχτηκαν με χαρά τα “βιβλία σε ρόδες”, τα οποία θα παραμείνουν στο σχολείο μας για 15 ημέρες και ήδη δανείστηκαν τα πρώτα από αυτά!

Ευχαριστούμε την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Π.Ε. Ξάνθης κ. Χαμαλίδου για την ανταπόκρισή της στο αίτημά μας και καλό… διάβασμα!