Ολοκλήρωση 1ου πανελλήνιου σχολικού τουρνουά συλλογής μπαταριών!

Οι Μεγάλοι-Μικροί «κυνηγοί» ήταν μια δράση ευαισθητοποίησης των μαθητών-τριών στην ανακύκλωση μπαταριών, υπό την αιγίδα της «Οργάνωσης Γη» και της ΑΦΗΣ.
Στόχο είχε τη συστηματική επιμόρφωση των παιδιών με διαδραστικό τρόπο, ώστε να τα καθοδηγήσει στην ευσυνείδητη συλλογή χρησιμοποιημένων μπαταριών στους κάδους ΑΦΗΣ. Στη δράση αυτή συμμετείχε ουσιαστικά όλη η οικογένεια, συγκεντρώνοντας σε ειδικό σημείο στο σπίτι όλες τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες, προτού αυτές καταλήξουν στον Κάδο ΑΦΗΣ του σχολείου.

283435979_704185067361317_5528482993502795957_n

Στόχος της δράσης ήταν να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών-τριών και να τους κινητοποιήσουμε, ώστε να κατανοήσουν την σημασία της χωριστής συλλογής και ανακύκλωσης μπαταριών, ενισχύοντας με αυτό τον τρόπο την περιβαλλοντική συνείδηση της σχολικής κοινότητας και την ευαισθητοποίησή της στην ανακύκλωση.

Η σχολική μας μονάδα συμμετείχε  στη δράση ξεκινώντας στις 17/11/2021 και παρέδωσε συνολικά στην ΑΦΗΣ ως τις 15/5/2022 που έληξε η συλλογή μπαταριών 205 κιλά συνολικά!

Ευχαριστούμε πολύ τους/τις μαθητές/τριες του 2/Θ Μειονοτικού Σχολείου Μάνταινας και τις οικογένειές τους για τη μεγάλη τους συνεισφορά στην παραπάνω δράση, με ένα μικρό δωράκι ως ενθύμιο του 1ου πανελλήνιου σχολικού τουρνουά συλλογής μπαταριών!