Απονομή αναμνηστικών διπλωμάτων συμμετοχής σε πρόγραμμα φιλαναγνωσίας

Οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ διοργάνωσαν για δωδέκατη συνεχή χρονιά ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού και στόχο την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση και εντέλει την αγάπη τους για το βιβλίο, καθώς και τη γνωριμία τους με το έργο Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών, πολλοί από τους οποίους έχουν τιμηθεί με σημαντικά βραβεία για τη συγγραφική τους δραστηριότητα.

Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος της Φιλαναγνωσίας και υποστηρίζει το έργο του εκπαιδευτικού, ενώ παράλληλα δίνει την ευκαιρία στον μαθητή να ασχοληθεί με θέματα που σχετίζονται με τα ενδιαφέροντά του καθώς και με επίκαιρα ζητήματα του τόπου του και του κόσμου εν γένει.

Η σχολική μας μονάδα συμμετείχε για 10η συνεχή χρονιά στην παραπάνω δράση έχοντας αποφασίσει να μελετήσει τα παρακάτω βιβλία:

• Γατοκουβέντες
  • Μια Κυριακή του Απρίλη

Σήμερα Δευτέρα 15 Μαϊου 2023 δόθηκαν στα παιδιά που συμμετείχαν τα αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής!