Ομαλή ένταξη νηπίων μέσω επίκαιρων κατασκευών…

Στα πλαίσια της ομαλής ένταξης των νηπίων στο δημοτικό σχολείο αλλά και της τακτικής υλοποίησης ενός καλλιτεχνικού εργαστηρίου σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Μάνταινας, υποδεχτήκαμε σήμερα Τετάρτη 11/2 τα νήπια της Μάνταινας και φτιάξαμε παρέα αποκριάτικες κατασκευές. Η εκπαιδευτικός του νηπιαγωγείου κ. Στέλα Γκάρου με τα νήπια μας έφεραν τα υλικά, χωριστήκαμε σε “μεικτές” ομάδες και το αποτέλεσμα ήταν 60 λεπτά χαράς και δημιουργίας. Οι κοινές δράσεις θα συνεχιστούν και στο μέλλον, ανάλογα με την επικαιρότητα, με στόχο πάντα την ομαλή ένταξη των νηπίων στο δημοτικό σχολείο αλλά και την περαιτέρω  συνεργασία, ώστε τα παιδιά μας να αποκομίσουν παιδαγωγικά και κοινωνικά οφέλη, καθώς και να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις εμπειρίες τους και να “χτίσουν” νέες φιλίες.