Η συμμετοχή μας στον Σχολικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής 2017 του Φορέα Διαχείρισης Δέλτα Νέστου-Βιστωνίδας- Ισμαρίδας

Για 5η συνεχή χρονιά, ο Φορέας Διαχείρισης του Εθνικού Πάρκου Ανατολικής Μακεδονίας ? Θράκης σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης, με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος στις 5 Ιουνίου, διοργανώνει Σχολικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ζωγραφικής, είναι «Ζουζούνια, ο μικρόκοσμος του ΕΠ ΑΜΑΘ» και απευθύνεται σε Μαθητές Ε΄ και Στ΄ τάξης, των Περιφερειακών Ενοτήτων Ξάνθης, Ροδόπης και Καβάλας, όπου εκτείνεται το Εθνικό Πάρκο Α.Μ.Θ.

Λιβελούλες, σκαθάρια, αράχνες, πεταλούδες, μυρμήγκια, μέλισσες, πασχαλίτσες και άλλα πολλά ασπόνδυλα αποτελούν τον μικρόκοσμο ενός Εθνικού Πάρκου, τα οποία συμβάλλουν και στη διατήρηση ενός ισορροπημένου φυσικού περιβάλλοντος.

Η σχολική μας μονάδα συμμετέχει με τα δύο παρακάτω έργα των μαθητριών Μπεϊζά (ΣΤ’ ΤΑΞΗ) και Γκιουλνάζ (Ε’ ΤΑΞΗ)!