Η εκπαίδευση των παιδιών στον πλανήτη Μπιχ!

Στον πλανήτη Μπιχ δεν υπάρχουν βιβλία. Η μόρφωση πουλιέται και αγοράζεται σε μπουκάλια. Δεν υπάρχουν  σχολεία, οι μαθητές-τριες μελετούν στα σπίτια τους. Κάθε πρωί τα παιδιά, ανάλογα με την ηλικία και το μάθημα, πρέπει να πιουν ποτήρια ή μερικές κουταλιές από διάφορα υγρά. Αν το κάνουν θεωρούνται επιμελείς και μελετηροί. Αν όχι, οι μπαμπάδες και οι μαμάδες, προσπαθούν να τους επιτηρούν και να τους συμβουλεύουν!

Πώς να μοιάζουν άραγε τα μαθήματα στον πλανήτη Μπιχ; Και τι πρέπει να πίνουν τα παιδιά για να είναι επιμελείς και μελετηροί μαθητές;

Να τι σκέφτηκαν τα παιδιά του Μειονοτικού Σχολείου Μάνταινας:

Η εκπαίδευση στον πλανήτη Μπιχ

Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος φιλαναγνωσίας “Ένα περιπλανώμενο γράμμα, μια βινιέτα, Παπαθεοδούλου και Ροντάρι ανοίγουνε βεντέτα” και την ιστορία του Ροντάρι με τίτλο “Μια διδακτική καραμέλα”!