Νέα βιβλιοπεριπέτεια: “Απέναντι” του Θοδωρή Παπαϊωάννου!

Η σχολική μας μονάδα συμμετέχει για 2η σχολική χρονιά στο Δίκτυο Φιλαναγνωσίας: “Ένα περιπλανώμενο γράμμα, μια βινιέτα, Παπαθεοδούλου και Ροντάρι ανοίγουνε βεντέτα”, το οποίο βασικό σκοπό έχει την προσέγγιση παιδικών βιβλίων, μέσα από μια γκάμα δημιουργικών-διαθεματικών δραστηριοτήτων, ενταγμένων μέσα σε ένα κοινό πλαίσιο μυθοπλασίας, με πρώτιστο στόχο την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.

Φέτος θα μας “συντροφεύσουν” τόσο “Τα παραμύθια σαν πλατύ χαμόγελο” του Ροντάρι όσο και “Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο” του Αντώνη Παπαθεοδούλου, όπως και βιβλία-έκπληξη άλλων συγγραφέων. Ο Αντώνης Παπαθεοδούλου με το “Έχω για συμμαθητή έναν πειρατή”, η Δήμητρα Πυργελή με το “Ταξίδεψε μαζί μου” και ο Θοδωρής Παπαϊωάννου με το “Απέναντι”.

melios

Σήμερα ξεκινήσαμε την μελέτη του βιβλίου τoυ Θοδωρή Παπαϊωάννου με τίτλο “Απέναντι”!

Πώς θα διασχίσει τον μεγάλο δρόμο το σκαθάρι ο Μέλιος για να φτάσει στην φίλη του την Μελανή;

Με το μπλε ποδήλατο; Με το βιολετί πατίνι; Με το πράσινο αλεξίπτωτο; Με το κόκκινο χαλί; Η ιστορία μας αρχίζει. . .