Η “πόλη που έδιωξε τον πόλεμο” και η πόλη των ονείρων μου!

Τα παιδιά της σχολικής μας μονάδας αφού ολοκλήρωσαν την επεξεργασία του βιβλίου “Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο” του Αντώνη Παπαθεοδούλου, ζωγράφισαν τις πόλεις των ονείρων τους.

Με αφορμή όσα είδαν και μελέτησαν στα βιβλία που επεξεργαστήκαμε ως τώρα, δηλαδή τον “Μπελαμή τον Πειρατή”, το “Ταξίδεψε μαζί μου”, το “Απέναντι”, το “Παραμύθια με πλατύ χαμόγελο” και φυσικά το “Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο”, οι μαθητές-τριες της σχολικής μας μονάδας, ονειρεύτηκαν τις δικές τους παράξενες πόλεις, με αρκετή δόση αισιοδοξίας και “παραμυθένιας” λογικής. Μέσα από τα παραπάνω βιβλία, εκτός του ότι δυναμώνει η διάθεση της φιλαναγνωσίας, προκύπτουν αβίαστα και στάσεις-αξίες-συμπεριφορές, που ευχόμαστε να μείνουν διαχρονικά στα παιδιά μας.

h polh me ta xamogelasta proswpa

h polh me tis diples kaminades

h polh me hlio

polh me fantastikous dromous