10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, η σχολική μας μονάδα φιλοξένησε διαδικτυακά την Ανδρονίκη Παπαεμμανουήλ, επιστημονική συνεργάτιδα στο Εργαστήριο Υγιεινής, Κοινωνικής-Προληπτικής Ιατρικής και Ιατρικής Στατιστικής, του Τμήματος Ιατρικής του Α.Π.Θ.

Η παρουσία της ανωτέρω φιλοξενούμενής μας εστίασε στον άξονα “Ανοιχτή συζήτηση με θεματικό επίκεντρο «Η σχέση Υγείας και Αθλητισμού»”, όπως αυτός αναφέρεται στο σχετικό έγγραφο του ΥΠΑΙΘΑ «10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023» / Α.Π. 100769 / 13-9-2023.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν πολύτιμες συμβουλές και να κάνουν παράλληλα χρηστικές ερωτήσεις, ώστε να κατανοήσουν ακόμη περισσότερο το τρίπτυχο “Υγεία-Αθλητισμός-Διατροφή” και την σπουδαιότητα που αυτό διαδραματίζει στην ευημερία του ανθρώπου. Επιπλέον υλοποιήθηκε περίπατος περιφερειακά του οικισμού της Μάνταινας στο πλαίσιο του κεντρικού συνθήματος της ημέρας “Η κίνηση δίνει ζωή”!!