Τιμώντας τη διαφορετικότητα!

Βραχεία παρέμβαση υλοποιήθηκε  από το Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ξάνθης <Έκφραση>» την Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 10:00 ως 11:30 στη σχολική μας μονάδα, με τίτλο «Τιμώντας τη διαφορετικότητα» και εισηγητή τον ψυχολόγο του παραπάνω φορέα, κύριο Ιρφάν Μαχμούτ.

Οι μαθητές-τριες επεξεργάστηκαν αρχικά το βιβλίο του Μπρένταν Γουένζελ “Όλοι βλέπουμε την ίδια γάτα” και στη συνέχεια μέσα από προβληματισμό-συζήτηση υλοποίησαν δραστηριότητες σχετικές με το σεβασμό της διαφορετικότητας, εξάγοντας χρήσιμα συμπεράσματα!

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ξάνθης <Έκφραση>» και τον ψυχολόγο κ. Ιρφάν Μαχμούτ για την ανταπόκρισή τους στο αίτημά μας και το δημιουργικό δίωρο που περάσαμε σήμερα μαζί, παιδιά, εκπαιδευτικοί και μέλος της “Έκφρασης”!