Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Η Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 9 Φεβρουαρίου, ημέρα θανάτου του Διονυσίου Σολωμού, του εθνικού ποιητή της Ελλάδας. Η παγκόσμια ημέρα θεσμοθετήθηκε το 2017, με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Εξωτερικών και Παιδείας της Ελλάδας.

Η σχολική μας μονάδα – μετά και από σχετική οδηγία του ΥΠΑΙΘΑ – πραγματοποίησε σχετική δράση, μελετώντας το κείμενο “Κάποτε ριζώνουν και τα λόγια” από το Ανθολόγιο Ε’ και ΣΤ’ τάξης, το μάθημα “Η δεύτερη πολιορκία του Μεσολογγίου και ο Διονύσιος Σολωμός” από το βιβλίο της ιστορίας της ΣΤ” τάξης και παρακολουθώντας σχετικά βίντεο από το διαδίκτυο, τα οποία επιμελήθηκαν μαθητές σχολείων της χώρας μας. Παράλληλα έγινε επεξεργασία και εκ των κορυφαίων ποιημάτων του Σολωμού, των “Ελεύθερων Πολιορκημένων”!